Tibetská medicína a obnovení rovnováhy

Líbí se vám článek?
[Total: 0 Average: 0]

Druhy onemocnění dle tibetské medicíny

Symbol nestálosti v tibetské medicíně.
Symbol nestálosti v tibetské medicíně. Zdroj: assemblyman-eph.blogspot.cz

Tibetská medicína je schopna rozpoznat až 84 000 různých typů onemocnění! Tibeťané je rozdělují do čtyř kategorií:

 • Onemocnění z raného života – tyto nemoci vznikají v dětství a mají svůj původ ve způsobu početí, době těhotenství nebo kvůli předčasnému krmení (krátká doba kojení), atd.
 • Onemocnění ze současného života: tyto nemoci jsou způsobené hlavně špatnými návyky, jako je chození pozdě spát, pití alkoholu, kouření, špatná strava, sedavý životní styl, stres, atd.
 • Onemocnění z minulého života: tyto nemoci jsou spojené s buddhistickou myšlenkou karmy, zákonem příčiny a následku, a vírou ve znovuzrození. Tento zákon říká, že jednání a činy v současném životě, mohou ovlivnit život příští. Proto onemocnění v tomto životě může být důsledkem našich dřívějších skutků.
 • Duchovní onemocnění: tato onemocnění jsou způsobena vlivem některých elementárních nebo duchovních sil.

Tibetská medicína věří, že nemoc ovlivňují čtyři faktory. Jedná se o:

 • Strava: Není možné celý život jíst pouze nezdravé potraviny, aniž by to nemělo žádný vliv na vaše tělo. Různé druhy potravin mají různý vliv na vaši tělesnou rovnováhu.
 • Chování: Vaši tělesnou rovnováhu také ovlivňuje rozdílný životní styl. Například nedostatek spánku převládá u typu lung , příliš mnoho slunce zase ovlivňuje typ tripa , a lenost a nic nedělání je typické pro typ beken .
 • Počasí/roční období: Také klimatické a povětrnostní podmínky ovlivňují vaši tělesnou rovnováhu. Například, větrné počasí je typické pro typ lung , teplo pro typ tripa , a chladno a vlhko pro typ beken .
 • Duševní stav: Neklid a strach převládá u typu lung , podráždění a frustrace u typu tripa , a nerozhodnost a zmatek jsou typické pro beken . Rozdíl mezi západní a tibetskou kulturou je takový, že Tibeťané věří v pozitivní myšlení a snaží se rozptýlit negativní myšlenky, což může být ten důvod, proč se o nich obecně mluví jako o usměvavých a šťastných lidech!

Pokud se vám tibetská medicína zdá příliš složitá, není tomu tak. Je založena pouze na jednoduchých principech. Tento systém medicíny také rozděluje nemoci do dvou základních kategorií. Jedná se o:

 • Horké nemoci: patří sem zarudnutí, otoky, horké končetiny a akutní bolesti.
 • Studené nemoci: patří sem ztuhlost, bledost, studené končetiny a chronické bolesti.

Obnovení rovnováhy pomocí tibetské terapie

Tibetská medicína se v současné době používá k léčbě celé řady onemocnění, včetně zažívacích problémů, artritidy, cukrovky, bolestí hlavy, únavy, kožních onemocnění a dýchacích potíží. Každý rok léčí tibetští lékaři tisíce pacientů s těmito zdravotními problémy a existuje velký počet neoficiálních zpráv, které dokazují zlepšení zdravotního stavu. Bohužel bylo doposud provedeno málo výzkumů, které by prokázaly účinnost této medicíny oficiální cestou.

Tibetská medicína využívá pět hlavních druhů léčby:

 • Úprava stravy: Úprava stravy je v tibetské medicíně zásadním a prvotním krokem pro zlepšení zdravotního stavu. Důležité je jíst správné množství potravin (ani příliš mnoho, ani příliš málo) a přizpůsobit druh potravin vašemu konstitučnímu typu. (Viz. Doporučení a rady dle tibetské medicíny)
 • Změna chování: Druhým krokem je změna vašeho životního stylu a každodenních návyků. Tibetští lékaři radí kontrolovat vaše chování podle energetických typů. Například, upovídaný typ lung by měl trávit více času o samotě a odpočívat, zatímco letargický typ tripa by se měl naučit brzy ráno vstávat a najít si nějaký program.
 • Léčivé přípravky: Tibetská medicína využívá hlavně bylinných přípravků, jako jsou kořeny rostlin, listy, květy, kůra, ovoce, minerální látky, a občas živočišné složky. Takovéto léky obvykle obsahují více složek a jsou podávány buď ve formě pilulek, prášků, odvarů nebo různých mastiček.
 • Další formy terapie: Tibetští lékaři praktikují různé druhy terapie, jako jsou masáže, narovnávání kostí, akupunkturu a moxování. Techniky akupunktura a moxování byly většinou převzaty z tradiční čínské medicíny a až docela nedávno byly začleněny do tibetské lékařské praxe. Nicméně, technika, která je specifická pro tibetskou medicínu, se nazývá terapie zlatou jehlou.
 • Náboženské obřady, modlitby, analýzy snů a astrologie: Duchovní léčení v tibetské medicíně je založeno na praktikách tibetských buddhistů a Bonu, a může zahrnovat modlitby a rituály prováděné jak lékaři, tak i samotnými pacienty. Buddha medicíny hraje v léčbě také velkou roli a jeho obraz i mantra (modlitba, kde se vyslovuje jeho jméno) se často používá k vyvolání hojení. Někdy se pro zjištění nemoci provádí analýza snů, a proto mnozí lékaři v Tibetu studují lékařskou astrologii, aby byli schopni rozpoznat konkrétní druh onemocnění a doporučit pacientovi vhodné léky. Mnoho Tibeťanů také u sebe nosí drahokamy nebo talismany, které je mají chránit proti onemocnění.

Výzkumy prováděné na téma tibetské medicíny

Výzkumy prováděné v oblasti tibetské medicíny se soustředí především na bylinné složení léků. Jedním z nejvíce testovaných lékařských přípravků je znám pod názvem Padma 28, a byl testován ve Švýcarsku, Izraeli a Dánsku. Bylo zjištěno, že je účinný při léčbě intermitentní klaudikace (křečovitá bolest v dolních končetinách, která se objevuje při chůzi), srdečních chorob a zánětů (Pro více informací viz www.swiss-inter.com/Padma28Patient-InfoE.pdf).

Studie o tibetské bylinné medicíně týkající se rakoviny prsu, prováděné v Kalifornii, přinesly smíšené výsledky. Jiné studie se zaměřovaly na účinky tibetské bylinné medicíny na různé nemoci, včetně cukrovky, deprese a AIDS, a i když jejichž výsledky byly pozitivní, stále je zapotřebí dalšího výzkumu.

V současné době vědci provádí výzkum na Tibetském lékařském a astrologickém institutu (TMAI) v severní Indii (Pro více informací viz www.men-tsee-khang.org). Tento výzkum je podporován i v jiných zemích na základě nedávných Mezinárodních kongresů tibetské medicíny konaných v USA, Tibetu a Tchaj-wanu. (Další informace o těchto kongresech a dalších aspektech tibetské medicíny jsou k dispozici na www.dharma-haven.org a www.tibetmed.org.)

Další poněkud esoterické aspekty tibetské medicíny, jako jsou modlitby a zpěv, nebyly prozatím vědecky testovány.

Autor příspěvku: vylecimsecz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *