Dějiny tibetské medicíny

Tibetská malba (thangka) s vyobrazením Buddhy medicíny (Medicínského buddhy).
Tibetská malba (thangka) s vyobrazením Buddhy medicíny (Medicínského buddhy). Zdroj: diamondheartway.com

Tibetská medicína je praktikována již více než 2000 let. Jejím cílem je léčba těla, mysli i ducha tak, aby byl celý organismus v rovnováze. Od čínské okupace Tibetu, v roce 1959, se mnoho vyhnaných tibetských lékařů usadilo v Indii a na Západě, kde měli možnost věnovat se vzdělávání v oblasti tibetského lékařství a nabízet různé lékařské konzultace.

Dozvíte se zajímavosti o tom, jaký je pohled tibetské medicíny na zdraví i nemoci, proč podle Tibeťanů všechny nemoci pocházejí z jednoho klíčového zdroje a také zjistíte, jaký tělesný typ podle tibetského systému jste. Díky tomu je možné určit kvalitu vašeho fyzického, duševního a emocionálního zdraví.

(Velmi) Stručná historie tibetské medicíny

Tibetská medicína má svůj původ v místní lidové tradici (známé jako Bon), kdy tehdejší šamani používali byliny a různé rituály k léčení lidí. Až později se léčebné postupy, které údajně zahrnovaly lékařské nauky až z doby samotného Buddhy, staly do detailu propracovaným systémem, jak jej známe dnes.

Na začátku byly všechny lékařské znalosti předávány ústně, později k nim přibyly lékařské poznatky z Indie, Persie a Číny. V 18. století byla Buddhova ponaučení (ve skutečnosti ale přímo od Buddhy nepocházejí) sestavena do čtyř velkých lékařských textů, zvaných Čtyři lékařské tantry ( Gjüži ). Tyto texty jsou stále využívány k výuce tibetské medicíny a jsou tak známé, že tibetští lékaři jsou z nich schopni citovat dlouhé pasáže.

V poslední době vzrostl zájem veřejnosti o tibetskou medicínu, a to i díky Jeho Svatosti Dalajlámovi, vůdci tibetského lidu a nositeli Nobelovy ceny míru, který je velkým zastáncem tohoto lékařského systému. Pozornost také přitahují celebrity vyznávající tibetský buddhismus, jako např. hollywoodští herci Richard Gere a Steven Seagal.

Tibetští lékaři nyní praktikují v mnoha velkých evropských městech i jinde po celém světě, včetně USA, Kanady, Japonska, Ruska a Austrálie. Mnozí tibetští lékaři jsou také mniši a jejich barevné, kaštanově zlaté šaty a veselé, usměvavé tváře, jsou pro člověka vždy nezapomenutelným zážitkem.

Díky moderním farmakologickým výzkumům získala tibetská medicína na věrohodnosti, a proto se na Západě stává čím dál více oblíbenějším způsobem léčby různých druhů onemocnění.

Buddha medicíny

Tibetská medicína je nedílně spjata s životní filosofií a naukami tibetského buddhismu. Počátky buddhismu se datují někdy kolem 5. století před naším letopočtem, kdy královský Princ Siddhártha z Lumbiní opustil svůj palác i svou rodinu, aby hledal duchovní osvícení. Vydržel všechny druhy odříkání, jako např. dlouhé hladovění, ale nakonec objevil střední cestu plnou rovnováhy, klidu a reflexe, díky které, pod stromem Bódhi ve věku 35 let, dosáhl osvícení. Od té doby Šákjamuni neboli Gautama Buddha, dalších 45 let svého života strávil učením a šířením filozofie soucitu, lásky a nenásilí, které jsou základem buddhismu.

Podle buddhismu může každý člověk dosáhnout osvícení, a to proto, že Guatama Buddha pocházel z dlouhé linie Buddhů. Buddhismus se rozšířil z Indie do ostatních asijských zemí a stal se národním náboženstvím Tibetu. Podle legendy byl Buddha učitelem léčení, který na sebe vzal podobu jiného Buddhy – Buddhy medicíny, známého jako Sangže Menla. Tento Buddha je vyobrazován v tmavě modré barvě a v ruce drží misku se životodárným nektarem a ovocem myrobalán , které symbolizuje jeho schopnost léčit. Strom myrobalán roste v Indii i Tibetu a jeho plody se dodnes používají jako důležitá složka tibetských léků. Říká se, že toto ovoce je schopno vyléčit všechny nemoci, zvláště proto, že je bohaté na některé cenné antioxidanty (rostlinné látky, které jsou prevencí proti nemocem, neboť zabraňují vzniku volných radikálů).

Autor příspěvku: vylecimsecz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *