Postupy pro stanovení diagnózy v japonské medicíně

Líbí se vám článek?
[Total: 0 Average: 0]

Lékaři japonské medicíny stanovují typ kyo a jitsu a Váš celkový zdravotní stav pomocí čtyř typů diagnostiky (shin):

  • Pohmatem (setsu-shin)
  • Pozorováním (bo-shin)
  • Poslechem (bun-shin)
  • Dotazováním (mon-shin)

Diagnostika pohmatem (setsu-shin)

Při diagnostice setsu-shin lékař nahmatává puls na každém zápěstí a také kontroluje břicho a konkrétní body podél meridiánových drah (kanály vitální energie v těle). Stejně jako v tradiční čínské medicíně, japonská medicína rozlišuje šest pulsů na každém zápěstí, které souvisejí s každým z hlavních orgánů těla. V japonské medicíně je puls měřen o něco lehčím dotekem než v čínském lékařství, a lékař obvykle měří puls tak, že jej porovnává na obou zápěstích ve stejnou dobu.

Pohmat břicha se také používá ke stanovení typu kyo a jitsu všech vašich vnitřních orgánů. Významný lékař, Shizuto Masunaga, objevil jedinečnou formu hara (břišní) diagnostiky. Tento postup je dodnes využíván mnohými lékaři shiatsu a některými akupunkturisty.

Lékař nahmatává každou oblast, aby zjistil stav pocitu plnosti (jitsu) nebo prázdnoty (kyo). Diagnostika plnosti se prokáže, když je břicho na dotek tvrdé a občas při dotyku měkké. Při diagnostice prázdnoty je břicho měkké a lze do něj bez odporu zabořit prsty.

Odborníci také často nahmatávají meridiánové dráhy. Opět, pokud je oblast měkká, zapadlá a poddává se tlaku, jde o stav kyo . Pokud je oblast tvrdá, odolná proti tlaku a bolestivá na dotek, jde o stav jitsu . Tyto diagnostické metody tvoří základ léčby jak v japonské akupunktuře, tak i masážích, jako např. v shiatsu.

Diagnostika pozorováním (bo-shin)

Diagnostika bo-shin se zabývá pozorováním jazyka, někdy i prstů, uší a obličeje. Lékař japonské medicíny zkoumá jazyk a posuzuje jeho barvu, tvar a povlak, aby zjistil, jestli správně fungují vnitřní orgány.

Mikrodiagnostika, která zahrnuje zkoumání jednotlivých částí těla pro zjištění celkového zdravotního stavu, je také specializací japonské medicíny. Stejně jako různé části jazyka souvisejí s různými částmi těla, tak i ruce, prsty, obličej nebo uši jsou důležitými ukazateli zdravotního stavu.

Například, analýza prstů na rukou a nohou, zarudnutí, červené skvrny a pocit tepla v určitém prstu naznačují stav jitsu (přebytek) v orgánech, ke kterým se tato analýza vztahuje, zatímco bledost, bílé nebo hnědé skvrny, nebo pocity chladu mohou znamenat stav kyo (nedostatek).

Lékař také posuzuje držení těla, tělesnou váhu a proporce, kůži, nehty, vlasy, mimiku a dokonce i barvu oblečení, kterou nosíte. Tyto všechny znaky mohou lékaři poskytnout cenná vodítka týkající se vašeho aktuálního zdravotního stavu.

Diagnostika poslechem (bun-shin)

Diagnostika bun-shin zahrnuje poslech kvality vašeho hlasu (hlasitý, tichý, měkký, pronikavý, atd.), zvuk vašeho dechu (sípavý, skřípavý, hlasitý, tichý, atd.) a veškeré bublavé zvuky ve střevech, které mohou naznačovat zažívací potíže nebo ucpání střev. Diagnóza bun-shin také sleduje jakýkoliv druh tělesného pachu (hořký, ostrý, sladký, atd.) nebo zápach z úst. Také se vás lékař bude ptát, jestli vaše moč nebo stolice není doprovázena nějakým typem zápachu, jelikož i to je pro diagnostiku velmi užitečná informace.

Diagnostika dotazováním (mon-shin)

Váš lékař se pravděpodobně bude ptát na složení vašeho jídelníčku, na vaši stolici, spánkové návyky, stejně jako na vaše obvyklé příznaky a rodinou anamnézu. Nicméně, stejně jako u tradiční čínské medicíny (TCM), se někteří lékaři neptají vůbec, ale dávají přednost samotnému pozorování a prohmatání, aby viděli, jak bude vaše tělo reagovat.

Tělo může odhalit tajemství, o kterých ani sami nemáte tušení, jako např. náznak stresového vypětí, nebo příznaky nemoci určitého orgánu, např. plic u kuřáků, nebo sleziny a žaludku u lidí, kteří jedí spoustu sladkostí.

Čtyři formy diagnostiky v japonské medicíně jsou úzce propojeny s tzv. 5 elementy. Jakmile lékař japonské medicíny pomocí těchto diagnostik posoudí váš zdravotní stav, následně stanoví, jaká forma léčby je pro vás nejvhodnější.

Autor příspěvku: vylecimsecz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *