Kampo – bylinná medicína

Líbí se vám článek?
[Total: 1 Average: 5]
Kampo - japonská bylinná medicína
Japonská bylinná medicína kampo.
Zdroj: Pacific Wellness

Tradice japonské bylinné medicíny se původně vyvinula z čínských textů, které ale obohatila o nespočet dalších metod a postupů. V dnešním Japonsku mají legálně povoleno vykonávat terapie kampo pouze lékaři, ale volně prodejné léky této bylinné medicíny jsou rovněž velmi populární.

Japonské medikamenty obecně obsahují méně bylinek než ty čínské a běžněji se používají sušené granulované extrakty než čerstvé rostlinné složky (jelikož jsou pohodlnější k užívání).

Diagnostika kampo je založena na osmi principech (čtyřech párech protikladů):

  • Stanovení, zda symptomy dané osoby mají spíše charakter kyo (nedostatek) nebo jitsu (přebytek)
  • Stanovení stádia nemoci (chronické/akutní)
  • Stanovení, zda je onemocnění vnější a povrchové, nebo vnitřní a hluboké
  • Stanovení, zda jsou příznaky převážně teplé nebo studené

Relativní rovnováha těchto osmi principů je určována pomocí čtyř diagnostických metod: pohmatem (včetně diagnostiky břicha), pozorováním, poslechem a dotazováním.

Poté co byla diagnostikována převažující skrytá slabost (kyo), může být zvolena odpovídající bylinná léčba. Tento přístup je v podstatě pravým opakem západní medicíny, která se zaměřuje na identifikaci a léčbu napadajících mikrobů, virů nebo bakterií. Při léčbě kampo je kladen důraz na podporu slabých nebo zranitelných částí a systémů těla, aby se byly schopny bránit invazi patogenů.

Vzhledem k tomu, že se kampo zaměřuje na individuální konstituci a na to, jak konkrétní osoba reaguje na onemocnění, je léčba pro různé osoby se stejným onemocněním, často velmi odlišná. Například, pokud máme pět lidí s diagnózou astmatu, podle západní medicíny bude všem předepsán stejný typ inhalačních léků, zatímco při využití medicíny kampo dostanou pacienti odlišné bylinné léky, i když možná s podobným složením.

Většina léků kampo obsahuje pět až deset složek. Jsou obvykle vyrobeny z rostlinných látek, jako jsou kořeny, kůra, listy, květy, ovoce a houby, ale občas se používají i minerální nebo zvířecí složky. Složky jsou vybírány na základě jejich individuálních účinků na organismus, a rovněž jejich společného účinku (účinek jedné léčivé látky může být úplně jiný, pokud je látka podávána osamoceně a jiný pokud je podávána společně s dalšími látkami).

Bylinné léky kampo jsou dobře prozkoumány a jsou považovány za bezpečné. Pokud jsou správně předepsané a užívají se podle doporučení lékaře, jsou prakticky bez vedlejších účinků.

Pokud jste těhotná, kojíte, nebo máte v plánu otěhotnět, vždy nejprve o užívání bylinných léků kampo informujte svého lékaře.

Bylinné přípravky kampo můžete užívat společně s léky západní medicíny, ale raději se o vzájemném působení léků nejprve poraďte s kvalifikovaným a zkušeným odborníkem. Vždy o všech léčivých přípravcích a bylinkách, které užíváte, informujte jak svého praktického lékaře, tak i bylinkáře.

Význam japonské bylinné medicíny kampo

Termín kampo, znamenající „metoda Han“, je převzat z čínského, téměř 2000 let starého herbáře s názvem Shang Han Lun, jehož autorem je lékař, Zhang Zhong Jing. Zhang je přezdíván čínským Hippokratem a jeho léky, bylinné recepty, akupunktura a doporučení ohledně životního stylu jsou využívány dodnes.

Zhang je známý svým rčením: „I když lékaři nejsou schopni vyléčit všechny nemoci, jsou schopni určit průběh onemocnění a najít tak nejlepší způsoby léčby. Kdyby moje kniha lékařům k tomuto dopomohla, ohromně by to uspokojilo moje očekávání, a to o více než 50 procent.“ Toto skromné přání mu bylo více než splněno, a nás by zajímalo, jak by se cítil, kdyby věděl, že jeho postupy jsou následovány již téměř dvě tisíciletí, inspirují nespočet lékařů a nepochybně pomáhají mnoha pacientům.

Autor příspěvku: vylecimsecz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *