Japonské masážní techniky – shiatsu, anma a ampuku

Líbí se vám článek?
[Total: 1 Average: 5]
Japonská masáž
Japonská masáž

Anma, shiatsu a západní masáže jsou tři nejčastěji provozované typy masáží v japonské medicíně. Všechny tyto tři masážní techniky jsou od roku 1955 japonskou vládou licencovány jako formy terapie. I když jsou si v něčem podobné, jejich základní teorie, praxe a jejich běžné použití je dnes zcela odlišné.

Masáž anma má výborné relaxační účinky a je vhodná k uvolnění napětí nebo stresu. Tato masážní technika je nejčastěji v Japonsku praktikována slepými lékaři nebo lékaři shiatsu na Západě.

Masáž shiatsu je založena na teorii meridiánů a používá se pro diagnostiku a léčbu široké škály onemocnění. V mnoha západních zemích se stala velmi úspěšnou a populární. Shiatsu je také poměrně široce využívána jako metoda pro snížení stresu.

Západní masáž je nejčastěji používána pro léčbu svalových a kosterních problémů, často v lékařských zařízeních.

Anma

Japonská masáž anma
Japonská masáž anma Zdroj: YotsumeDojo.com

Anma patří mezi nejstarší masážní techniky – údajně byla převzata z Číny před více než 1500 lety. Kdysi byla nedílnou součástí tradiční japonské medicíny, ale s rozvojem západních masáží, se stala mnohem méně využívanou. Anma se pak stala téměř výhradně specialitou slepých masérů (tato masáž v Japonsku zajistila práci již mnoha nezaměstnaným nevidomým lidem.) Tito lékaři udržují techniku anma stále živou a v současné době je v Japonsku opět oblíbená i mezi běžnými lékaři.

Anma je poměrně intenzivní formou masáže, určena spíše pro léčbu než pro relaxaci a potěšení. Jde o tzv. uchopovací techniku, kdy jsou napjaté svaly sevřeny a poté uvolněny, aby se zmírnilo svalové napětí a povzbudil se krevní oběh. Anma zahrnuje i přímou stimulaci akupresurních bodů na meridiánových kanálech, u které se používají hlavně prsty, palce, klouby a někdy i lokty. Tlak působící na pokožku je velmi pevný a hluboký, a masáž se provádí v oblečení bez použití oleje.

Anma je ideální pro léčbu svalového napětí, bolesti svalů, celkové ztuhlosti, při sportovních úrazech, bolesti krku a ramen, problémy se zády, bolesti hlavy, problémy s nosními dutinami, atd.

Shiatsu

Termín shiatsu, doslova „tlak prstu“, je léčba, kterou vyvinul Tokujiro Namikoshi na počátku 19. století, když mu bylo pouhých devět let. Pomocí masáže tlakem prstu ulehčoval své matce od bolestivého revmatu.

Terapie shiatsu zahrnuje použití prstů, palců a dlaní, kdy se na pokožku těla vyvíjí tlak, který má za úkol vyrovnat tělesnou nerovnováhu a podporovat celkové zdraví organismu. Namikoshi věřil, že tento typ terapie dokáže stimulovat přirozené léčivé mechanismy.

V průběhu let vyvinuli další japonští mistři řadu jiných forem masáže shiatsu. Jedna z nejznámějších je tzv. zen-shiatsu, kterou představil vynikající lékař, Shizuto Masunaga, jenž do masáže zapojuje také kolena a lokty, aby vyvinul větší tlak a protáhl celé tělo.

Masáž shiatsu se provádí přes oděv nebo přímo na kůži, olej se ale při tomto typu terapie nepoužívá.

Západní masáž

Západní masáž byla v Japonsku představena hostujícími evropskými lékaři na počátku 19. století a je založena na západní anatomii a fyziologii. Tato masáž zahrnuje činnosti, jako je nanášení, vytírání a tření. Techniky jsou navržené tak, aby stimulovaly nervový systém a uvolnily svalové napětí.

Většina pohybů je řízena od končetin směrem k srdci, aby se podpořil návrat cirkulující krve do srdce. Západní masáž je prováděna přímo na kůži a je možné použít olej.

Ampuku – masáž a léčba břicha

Masáž ampuku je v podstatě masáž trávicího traktu. Tato starobylá masážní technika byla během americké okupace Japonska po druhé světové válce zakázána, ale v posledních letech se stává opět oblíbenou, a to především mezi lékaři shiatsu.

Při terapii ampuku obvykle ležíte na matraci na podlaze, lékař klečí vedle vás a jemně nahmatává prsty břicho a zjišťuje oblasti kyo (nedostatek) a jitsu (přebytek). Ruce pak používá k vyrovnání těchto oblastí a stimulaci oběhu v oblasti břicha. Říká se, že tato technika má účinky jak na psychickou úroveň (stimuluje cirkulaci krve a lymfy), tak i na energetickou úroveň, jelikož břicho je považováno za sídlo hara, neboli těžiště síly a energie těla.

Léčba ampuku uvádí do pohybu právě tyto síly a umožňuje tím vitální energii volně proudit do potřebných oblastí v těle. Právě proto tato masáž pomáhá léčit konkrétní onemocnění. V Japonsku stále ještě existují lékaři, kteří praktikují při onemocnění břicha pouze terapii ampuku.

Na Západě se tato masáž poměrně běžně používá jako součást terapie shiatsu.

Autor příspěvku: vylecimsecz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *