Japonská akupunktura a moxování

Líbí se vám článek?
[Total: 0 Average: 0]

Japonská akupunktura je podobná akupunktuře praktikované v tradiční čínské medicíně (TCM), ale jehly jsou tenčí a techniky více jemné a rozmanité.

Vpichy jsou obvykle bezbolestné a mělké. Někdy jehla jen jemně drží na kůži, aniž by ve skutečnosti byla do kůže vpíchnuta, nebo je kůže stimulována tupým okrajem malého kovového nástroje. Jemné kovové válečky se používají také pro stimulaci meridiánových kanálů, a to zejména při léčbě dětí. Výběr bodů je také trochu odlišný. Existuje mnoho různých stylů, ale obecně je vybíráno méně bodů než v tradiční čínské medicíně, a více se využívá mimořádných meridiánů.

Použití kruhových jehel, které jsou vpichovány na delší dobu je velmi populární. Jedná se totiž o náplasti s malinkými magnety, které se mohou používat po dobu několika dnů, aby stimulovaly krevní oběh a zmírnily bolesti.

Moxování

Japonské moxování
Japonské moxování Zdroj: buyamag.com

Moxování (také známé jako moxa) je „zahřívací“ léčba, která zahrnuje pálení aromatické byliny Artemesia Vulgaris pro zlepšení krevního oběhu a stimulaci toku životní energie Ki.V Japonsku, kdy se moxa aplikuje přímo na kůži, se moxa (sušené byliny) ručně balí do malých kousků o velikosti rýže, a poté se přikládá přímo na kůži a zapaluje se vonnou tyčinkou, dokud neshoří. Celý proces se opakuje několikrát na stejném místě, dokud okolní kůže nezčervená a nezteplá.

Japonští lékaři tráví během své praxe mnoho hodin cvičením této techniky a válcováním jemné vlny do malinkých klobásovitých tvarů mezi palcem a ukazováčkem. Hodí se, pokud jste mrštní, jelikož léčba se musí opakovat mnohokrát na různých akupresurních bodech, a to častokrát současně. Jeden ze známých učitelů, Kitaoka-sensei, jednou demonstroval svoji mrštnost položením sady šesti párů bodů na něčí záda. S rychlostí blesku tyto zrna moxy položil, zapálil je, vyhodil, a okamžitě všechny nahradil novými. Jakmile se dostal na spodní pár na dolní části zad, ihned byl zase zpět nahoře u krku – právě včas, kdy zrna shořela a zhasla. Sledovat tuto dovednost je naprosto fascinující a může vám připadat, že nesledujete lékaře ale spíše profesionálního žongléra v cirkuse.

Hlavním využitím zrn moxa je zahřátí a jemná stimulace těla v případě, že člověk trpí nedostatkem energetického stavu kyo. Zrna se opakovaně umisťují na stejné místo, dokud člověk nezačne cítit pocit tepla. V japonské medicíně jsou zrna moxa velmi malá, protože je třeba, aby shořela přímo na kůži. Tato procedura sice může způsobit drobné popáleniny nebo puchýře, ale je považována za terapeutickou právě kvůli mobilizaci imunitního systému. Ve skutečnosti tyto drobné puchýře vymizí během několika dní. U většiny lidí se teplo projevuje až po třech až pěti aplikacích až se prázdné body naplní, ale v některých případech to může trvat mnohem déle.

Baňkování

Japonské baňkování
Japonské baňkování pomocí bambusových
baněk, které v současné době nahradili
skleněné.

K baňkování se v japonské medicíně využívají kulaté skleněné nádoby, které mají na jednom konci otvor. Tyto nádoby jsou naplněny horkým vzduchem a poté se rychle umisťují na kůži. Tento proces vytvoří podtlak, díky kterému se přisají na pokožku a drží na místě. Tento efekt má za úkol stimulovat krevní oběh. Tato procedura není pro určité lidi příliš příjemná. Baňkování zanechává malé, červené, až fialové kruhy na kůži, které ale během několika dnů vymizí. Mohli jste je spatřit např. na zádech filmové hvězdy Gwyneth Paltrow. Tato technika je zvláště populární mezi staršími japonskými ženami, které trpí bolestmi zad, administrativními pracovníky s bolestmi šíje a ramen, a mladými ženami s menstruačními problémy.

Pouštění žilou

Pouštěním žilou se v japonské medicíně rozumí odebrání malého množství krve pomocí tenké trojhranné jehly. Obvykle se tato technika používá u prstů pro zmírnění horečky nebo na horní části zad pro zmírnění bolesti krku a ramen. Metoda pouštění žilou může být kombinována s baňkováním, a lékaři při zákroku používají chirurgické rukavice, aby předešli kontaktu s krví. Tato technika se používá k odblokování krevní stagnace a povzbuzení krevního oběhu.

Autor příspěvku: vylecimsecz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *