Další postupy japonské medicíny

Líbí se vám článek?
[Total: 1 Average: 5]

Hara – elektrárna Vašeho těla

Japonská medicína
Japonská medicína

Hara se nachází ve spodní části břicha mezi pupkem a pánevní kostí. Slovo hara je možné přeložit jako břicho, v Japonsku je tato oblast považována za centrum energie celého těla. Jeho ústředním bodem je tzv. tanden (známý v čínštině jako dantien), akupresurní bod nacházející se asi dva prsty pod pupkem na středové linii těla. Tento bod je známý jako „moře ki“, jelikož se říká, že je centrem vitální energie ki, která zde vzniká a je rozváděna do celého těla. Tento bod je také považován za těžiště těla.

Japonská tradice praví, že dobré zdraví a pohoda je spojována se silným hara. Pokud je váš hara silný jste vysocí, máte dobré držení těla, jste klidní, uvolnění, sebevědomí a odoláváte nemocem. Silný hara vám také dává nezkrotnou sílu vůle, kterou můžete nasměrovat na jakoukoliv činnost, kterou vykonáváte. V bojových uměních je člověk se silným hara snadno schopen porazit i soupeře, který se jeví fyzicky větší a silnější. Říká se, že silný hara dává vnitřní sílu, která pochází z obnovitelných zdrojů energie, která může být rozvíjena a dle potřeby využita.

Japonské manipulační techniky

V Japonsku se praktikuje řada různých forem manipulačních terapií. V Evropě populární osteopatie a chiropraxe, jsou ale v Japonsku využívány jen zřídka. Nejběžnější manipulační terapie jsou následující:

Honetsugi

Tato terapie, doslova znamenající „napravení kostí“, se zabývá podvrtnutím, namožením, zlomeninami, vykloubením a pomáhá obnovit pohyblivost a správné narovnání kostí.

Sei-tai

Tato terapie má za cíl navrátit tělu zpět jeho rovnováhu. Zahrnuje jemnou manipulační techniku aplikovanou na páteř a klouby, a stimulaci akupresurních bodů s přímým tlakem prstů. Cílem je napravit držení těla, obnovit normální pohyb, narovnat páteř a klouby, aktivovat přirozený léčivý mechanismus a zvýšit tok vitální energie do vnitřních orgánů. Tato terapie rovněž zahrnuje poradenství o výživě a životním stylu.

So-tai

Tuto terapii vyvinul Dr. Keizo Hashimoto, který zjistil, že mu jeho lékařská praxe neumožňovala léčit pacienty s bolestmi a problémy kloubů efektivně. Studoval akupunkturu a sei-tai, a pak přišel s myšlenkou „léčby opačným pohybem“, kdy je s tělem manipulováno v tom směru, ve kterém se člověk cítí nejpohodlněji tak, aby se uvolnilo napětí na opačné straně.

Dr. Hashimoto také tvrdil, že léčba bolestí kloubů by neměla být posuzována odděleně a je třeba ji kombinovat se zdravým dýcháním, stravováním, pohybem, myšlením a životním prostředím. Zřejmě ví, o čem mluví, když se sám dožil 96 let.

Uvolnění bolesti krku s terapií so-tai

V souladu se zásadou „léčby opačným pohybem“ nejprve otáčejte hlavu pomalu doleva a doprava, abyste věděli, která strana je více ztuhlá a bolestivá. Poté namísto toho abyste se snažili otáčet na bolestivou stranu, nejprve otáčejte hlavu na stranu, kde je bolest menší. Pokud je to vaše pravá strana, otočte hlavu zcela vpravo, protahujte krční svaly a dívejte se přes vaše pravé rameno. Můžete zvýšit odpor tím, že si položíte pravou ruku na pravou tvář a snažíte se ji tlačit zpět do výchozí pozice.

Takto vyvinutý odpor nutí svaly více pracovat a pomáhá uvolnit napětí na opačné straně krku. Potom pomalu uvolněte ruku a otočte hlavou zpět na levou stranu. Nyní byste měli cítit, že se můžete otočit snadněji a s menší bolestí.

Tento jednoduchý princip můžete použít i na jiných částech těla. Opravdu to funguje! Jednou jeden japonský učitel so-tai požádal jednoho ze svých pacientů s bolestí krku, aby předstoupil před své žáky. Šlo o ženu, která se probudila se ztuhlým krkem, nemohla se obrátit na levou stranu a trpěla nepříjemnými bolestmi. Učitel žákům ukazoval postup popsaný výše, stál za ženou a položil jednu z jejích rukou na její levé rameno a druhou ruku použil tak, aby vytvořila odpor při otáčení doprava. Tento pohyb zopakovala dvakrát, pokaždé požádal ženu, aby vrátila hlavu do výchozí polohy. Naposledy požádal ženu, aby otočila hlavu doleva a najednou bylo slyšet, jak publikum zalapalo po dechu, jelikož žena byla zničehonic schopna podívat se doleva!

Japonská hydroterapie

V Japonsku je koupání každodenním rituálem a návštěva minerálních lázní je národní zábavou. Hlavní myšlenka spočívá v tom, že koupání může pomoci odvrátit nemoci a různé typy minerálních vod v lázních (kterých je více než tisíc) jsou vysoce ceněné pro jejich léčivé vlastnosti. Lázeňské koupele mohou být horké nebo studené a minerály, které obsahují, jako je síra a železo, léčí artritidu, kloubní a jiné zdravotní problémy.

V Japonsku jsou lidé zvyklí přidávat do koupele různé léčivé přísady i doma. V zimě se často využívá např. nakrájený zázvor, kůra z mandarinek nebo pomerančů (obvykle se zavěsí přes okraj vany zavázané v mušelínovém obalu) pro zlepšení krevního oběhu, a aby se zabránilo nachlazení a chřipce. Vyzkoušejte tyto užitečné tipy i vy!

Japonská dietní terapie

V Japonsku se věří, že jíst sezónní a čerstvé potraviny ve vyvážené kombinaci barev a původu (to znamená, že v jednom jídle je kombinace potravin z půdy, moře a hor), je nezbytné pro váš dobrý zdravotní stav. Dokonce i ve starověkých textech naleznete podrobné popisy a schémata potravin, které jsou dobré k jídlu a které druhy potravin jdou dobře dohromady, nebo naopak ty, které by se kombinovat neměly.

Dr. Sagen Ishizuka, průkopnický armádní lékař ze 70. let 18. století, strávil mnoho let tím, že se snažil přijít na to, jaký vliv mají různé druhy potravin na různá onemocnění a objevil význam zásaditých a kyselých látek v těle.

Jeho myšlenky byly dále rozvíjeny jedním z jeho žáků, Georgem Ohsawou, do systému známého jako makrobiotika (převzato z řeckého slova makro znamenající „velký“ a bio znamenající „život“), která se stala na Západě velmi populární. V tomto systému jsou potraviny rozděleny podle tradiční čínské medicíny (TCM) z hlediska principů jin (ochlazující potraviny, např. hlávkový salát a okurky) a jang (zahřívající potraviny, jako je zázvor). V makrobiotické stravě se doporučuje jíst potraviny, které kombinují tyto dva principy, s důrazem na celozrnné obilí, zeleninu, mořské řasy, atd. Lidé by se naopak měli vyhýbat mléčným výrobkům, rafinovanému cukru, chemikáliím, konzervantům nebo ostrému koření. Důraz je také kladen na alkalické potraviny, protože se předpokládá, že kyselost přispívá ke vzniku mnoha nemocí, jako je artritida a bolest kloubů, kyselá regurgitace a zažívací obtíže.

Duchovní medicína

V Japonsku se meditace, poutě, rituální oběti a modlitby považují také za jeden z aspektů osobní péče. Myšlenka udobření si bohů stále existuje dokonce i mezi lidmi, kteří nejsou zvláště nábožensky založení. Se zdravím a léčbou jsou v buddhismu spojováni různí bohové. Např. Yakushi, Buddha medicíny, Nikko-Bosatsu, bůh slunce a dobrého zdraví a Fukurokuju, jeden ze sedmi bohů štěstí, který je zároveň bohem zdraví a dobré kondice. Věří se, že modlení se a přinášení obětí těmto bohům může pomoci předcházet nebo léčit nemoci.

V Japonsku existují také tradice duchovního nebo energetického léčení, zahrnující takové praktiky jako je vzkládání rukou. Nejznámější praktikou na Západě tohoto typu je reiki.

Magnetická terapie

Magnetická terapie je v Japonsku velmi populární. Každý rok se v lékárnách prodají miliony náplastí obsahujících malý magnet. Tyto náplasti jsou také poměrně široce využívány japonskými akupunkturisty, kteří je umisťují na ztuhlé a bolestivé části těla, aby pacientovi přinesly úlevu, nebo na akupresurní body, aby se vyvážil tok energie v meridiánových kanálech.

Autor příspěvku: vylecimsecz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *