Nové!
Podívejte se na mé fotky na LibreShot.com!

Japonská medicína

Japonská medicína má za cíl očistit tělo a navrátit mu rovnováhu tím, že vyloučí patogenní ja-ki (zlou energii) z těla, vyváží stavy kyo a jitsu a normalizuje tok životní energie ki a zásadní tělesné funkce. Prvořadým cílem je tělo opět zharmonizovat se sebou samým a s cykly přírody.

Nejznámější metody používané japonskou medicínou:

Vedle těchto terapií vám lékař sdělí různá doporučení týkající se vašeho každodenního života (viz Péče o zdraví dle vašeho tělesného typu).

A kdy zvolit právě japonskou medicínu?

Japonci často používají tradiční terapie souběžně s klasickou západní medicínou. Obvykle se tradiční medicína upřednostňuje u chronických nemocí, jako je artritida, bolesti zad, zažívací obtíže nebo celková malátnost, a západní medicína, praktikována v moderních japonských nemocnicích, je používána při akutních a závažných stavech, jako je srdeční infarkt nebo žaludeční vředy. Nicméně, častá je kombinace těchto dvou přístupů.

Když budete v Japonsku, setkáte se s mnoha pacienty, kteří používají západní medicínu pro stanovení diagnózy a léčbu nebo jako formu alternativní léčby. Často navštěvují akupunkturisty, kampo (bylinné) specialisty, nebo lékaře provádějící shiatsu masáže. Například, lidé trpící vysokým obsahem cholesterolu, žlučovými kameny, nebo cukrovkou bez nutnosti užívání inzulínu, často využívají akupunkturu nebo bylinné koupele ve snaze zlepšit jejich zdravotní stav a předejít tak užívání léků nebo podstoupení chirurgického zákroku.

Na Západě patří mezi nejčastěji používané japonské terapie masáže shiatsu (většinou pro relaxaci, ale i pro úlevu od bolesti a od běžných onemocnění), akupunktura (pro téměř jakýkoliv druh onemocnění, ale často kvůli bolestem, menstruačním problémům, zažívacím potížím, problémům s močovým ústrojím, a bolestmi hlavy), a kampo (často k léčbě astmatu a dalších respiračních obtíží, kožních problémů, a dalších).

Je japonská medicína účinná?

V Japonsku se provádí značné množství výzkumů, které se týkají bylinné medicíny kampo a akupunktury. Většinu těchto studií je možné si přečíst v japonských časopisech, ale západním čtenářům nejsou snadno dostupné. O dalších japonských lékařských postupech, jako je moxování, shiatsu a některé další masáže nebo manipulační terapie, se mnoho výzkumů neprovádí, a tak nejsou lékařsky příliš ověřené.

Různé studie v posledních letech prokázaly účinnost bylinné medicíny kampo na různá onemocnění, jako je astma, ekzém, menstruační potíže a zažívací poruchy.

Zdá se ale, že akupunktura v japonském stylu má pozitivní léčebné účinky, a to zejména u různých druhů bolesti, artritidy, migrény, bolesti hlavy a nespavosti. Bohužel je ale těžké hodnotit výsledky výzkumů, pokud neumíte japonsky a zároveň neznáte lékařskou terminologii. Ve Francii a Americe se rovněž provádí výzkumy na téma japonské akupunktury, ale rozsah jejich informací je poměrně dosti omezený.