Jin a Jang

Líbí se vám článek?
[Total: 1 Average: 5]

Tradiční čínská medicína má své kořeny v taoistickém pojetí života v harmonii s přírodou a všemi živými věcmi pocházejícími z jedné prapůvodní síly. Tato síla je zastoupena Tchaj čchi , symbolem představujícím jednotu, která se skládá ze dvou vzájemně propojených, dynamicky se měnících protichůdných sil, známých jako jin a jang.

Jin a jang
Jin a jang

V symbolu Tchaj čchi bílá oblast představuje sílu jang, která symbolizuje vlastnosti mužství, rozpínavosti, aktivity, tepla, jasu a odolnosti, zatímco černá oblast představuje sílu jin symbolizující ženskost, smršťování, pasivitu, zimu, tmu a slabost.

Jin a jang jsou považovány za dvě velké vzájemně závislé a tvůrčí síly, které se projevují ve všem živém, včetně lidského těla a životního prostředí. Tyto síly se neustále mění. Například noc (jin) se mění v den (jang) a později se den opět mění v noc (jin), a tak dále.

Z tohoto důvodu bílá ( jang ) část kruhu obsahuje také černou oblast, stejně tak černá ( jin ) část kruhu obsahuje bílou část. Proto, když se podíváte znovu na symbol v obrázku výše, vidíte, že se nejedná o jeden stálý obrazec, ale že je tento symbol v neustálém pohybu, jelikož v každé ze sil se nachází i opačná síla. Co se týče lidského těla, síly jin a jang představují následující: vnější část lidského těla představuje síla jang, zatímco vnější část je jin. Horní část těla je jang , zatímco spodní část je jin. Vnitřní orgány se také dělí na jin a jang. Velké „zásobovací“ orgány těla – játra, srdce a plíce – jsou orgány jin. Aktivní orgány, které se zabývají pohybem a přepravou látek, jako je žaludek, střeva a močový měchýř, jsou považovány za jang.

V kontextu vašeho těla znamená jin a jang následující:

  • Vnější části těla spadají pod jang a vnitřní pod jin
  • Horní části těla spadají pod jang a spodní pod jin
  • Vnitřní orgány se také dělí na jin a jang
  • Velké „skladovací“ orgány těla jako játra, srdce nebo plíce jsou jinové orgány
  • Aktivní orgány spojené s pohybem a přepravou látek, jako jsou žaludek, střeva a močový měchýř, jsou vnímány jako jang

 

Jin a jang částí těla
Jinové orgány Jangové orgány
Plíce Tlusté střevo
Slezina Žaludek
Srdce Tenké střevo
Osrdečník (membrána kolem srdce – v tradiční čínské medicíně /TCM/ se ale tento „orgán“ vztahuje k cirkulaci a reaguje na stres) „Trojitý ohřívač“ (ang. Triple warmer) neboli,San Jiao,(Vztahuje se k horním, středním a spodním částem,těla, známým jako „tři ohřívače“, které jsou zodpovědné za cirkulaci a,teplotní rovnováhu; také pomáhají regulovat sexuální funkce)
Ledviny Močový měchýř
Játra Žlučník
Mozek
Děloha (spolu s mozkem je děloha považována za mimořádně důležitý,jangový,orgán)

V tradiční čínské medicíně závisí dobrý zdravotní stav na rovnováze jin a jang , takže všechny jin a jang orgány musí být v harmonii a dobře spolupracovat.

Autor příspěvku: vylecimsecz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *