Stanovení diagnózy v tradiční čínské medicíně

Líbí se vám článek?
[Total: 0 Average: 0]

V čínské medicíně existují čtyři hlavní typy diagnózy:

 • Pozorování jazyka, obličeje, pokožky, nehtů a vlasů.
 • Nahmatání pulsu a akupresurních bodů.
 • Poslech zvuků těla, jako je hlas, kašel, kručení v břiše.
 • Dotazování se na váš celkový zdravotní stav, životní styl a případné příznaky nemoci, zjištění anamnézy vás a vaší rodiny, dotazy na kvalitu stolice či spánku.
Diagnóza pulsu v tradiční čínské medicíně
Stanovení diagnózy pohmatem pulsu v TCM.

 

Terapie tradiční čínské medicíny jsou určeny k nastolení rovnováhy jin a jang a pěti elementů a zajištění volného toku energie čchi .

Na různé aspekty terapie tradiční čínské medicíny můžete pohlížet jako na strom s mnoha větvemi, listy a plody:

 • Půda, ve které strom roste, přenáší živiny, které jsou důležité pro jeho zdraví a růst. Z tohoto důvodu je primární terapie tradiční čínské medicíny založena na poradenství o správném stravování a zdravém životním stylu. Doporučuje se jíst sezónní, čerstvé a lehce povařené jídlo. Jezte pomalu, dobře jídlo žvýkejte a vybírejte si potraviny podle jejich vlastností jin a jang.
 • Kmen stromu představuje tělo. Pro zdravé tělo je vhodné cvičit a umět správně dýchat. To je důležité pro udržení vitality, dobré paměti a zajištění volného toku energie čchi . Tato pohybová a dechová cvičení můžete najít v principech tai-či a čchi-kung a jsou zde popsány později.
 • Větve stromu představují končetiny, kterým jsou určeny různé terapie zlepšující rovnováhu a podporující léčbu. Účinnou metodou je např. akupresura a masáže Tuina , nebo akupunktura, baňkování, moxování a bylinná medicína.
 • Listy a plody stromu představují emocionální a duchovní zdraví. Terapie, které se zabývají odstraňováním těchto potíží, jsou známé jako meditační cvičení.

 

Obecně lze řící, že mezi nejčastější druhy onemocnění, kterými se zabývají lékaři tradiční čínské medicíny, patří různé typy bolestí, kloubní a revmatické problémy, nemoci dýchacího ústrojí – např. astma, kožní problémy – např. ekzémy, bolesti hlavy a migrény, menstruační bolesti a nespavost.

Určování diagnózy pomocí měření pulsu

Lékaři tradiční čínské medicíny umí nahmatat tisíce pulsů, díky nimž zjišťují, který orgán je zasažen nemocí. Na každém zápěstí je 6 pulsů, z nichž každý zastupuje jeden hlavní orgán a meridián . Lékaři nahmatávají puls třemi prostředními prsty své ruky na vnitřní části zápěstí pacienta těsně nad zápěstní rýhou. Lékaři rozlišují povrchový, střední a hluboký puls, který měří odlišným stiskem prstů. Každý puls se vztahuje k jinému orgánu, jeden indikuje např. potíže s játry, jiný zase žaludeční problémy.

 

Na téma čínské akupunktury a čínské bylinné medicíny bylo provedeno mnoho výzkumů, z nichž velká část byla realizována v samotné Číně, ale jejich výsledky nebyly dosud přeloženy do západních jazyků. V současné době se výzkumu tradiční čínské medicíny věnují stále více i lékaři a vědci na Západě.

Nejrůznější výzkumné studie ukazují tradiční čínskou medicínu jako cenný nástroj moderní zdravotní péče s bohatou a úspěšnou historií. I tak ale neustále probíhají nové vědecké výzkumy. Celkově lze říci, že výzkumy poskytují povzbudivé důkazy toho, že čínská medicína opravdu funguje. Jejich výsledkům se budeme věnovat v některém z příštích článků, přičemž si ukážeme některé výstupy z těchto výzkumů přímo na webech konkrétních institucí.

Energie čchi

V tradiční čínské medicíně se používá termínu „čchi“ k označení vitální energie, která je základem veškerého života. Čínský znak pro čchi představuje spojení pozemské a nebeské energie.

Podle tradiční čínské medicíny, pokud máte dostatek energie čchi , budete zdraví a energičtí a budete dlouho žít. Ale pokud vám tato energie chybí, mohou se u vás objevit nemoci. Čchi proudí tělem přes síť kanálů, známých jako meridiány . Dvanáct hlavních meridiánů se dělí na páry jin a jang :

 • Plíce a tlusté střevo
 • Slezina a žaludek
 • Srdce a tenké střevo
 • Osrdečník a trojitý ohřívač
 • Ledviny a močový měchýř
 • Játra a žlučník

 

Koncepty podobné čchi v čínské medicíně nalezneme i v mnoha dalších filosoficko-lékařských systémech. Podobu lze najít například v indickém pojetí prány , havajské maně , tibetském lung, hebrejském ruah nebo západním vitalismu.

Nejstarší zmínky o energii čchi

Nejstarší zprávy o energii čchi nám alespoň trochu ukazují, jak koncept energie čchi vznikl. Čínský filosof Mo-di (žil a přelomu 5. a 4. století př.n.l.) použil termínu čchi ve spojitosti s výpary, které vydává mrtvola pohřbená v nedostatečné hloubce.

Meridiánové dráhy

Meridiány v čínské medicíně
Systém meridiánů (meridiánových drah)
v tradiční čínské medicíně.

Zdroj: Wikipedia

Meridiánové dráhy těla si můžeme představit jako rozsáhlou železniční síť, která je protkána stovkami hlavních a vedlejších akupunkturních bodů.

Základní funkcí tradiční čínské medicíny je obnova a zajištění průchodnosti těchto drah a dostatku energie čchi.

V různých zemích se provádí mnoho výzkumů, které mají za úkol prokázat existenci meridiánů a zjistit souvislosti mezi tělesnými systémy a určitými nemocemi. S výsledky těchto výzkumů však vědci ještě nejsou úplně spokojeni.

Autor příspěvku: vylecimsecz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *