Určování vlastní diagnózy

Líbí se vám článek?
[Total: 1 Average: 5]

Základem určování vlastní diagnózy v alternativní medicíně je sledování signálů těla a čtení jeho každodenních projevů, které odrážejí zdravotní stav vašeho těla. Pamatujte ale, že sebe-diagnóza by v případě nemoci neměla být stoprocentní náhradou za vyšetření běžným lékařem anebo lékařem tradiční medicíny. Sebe-diagnóza by měla být spíše způsobem jak sledovat své zdraví a případně předejít nemoci tím, že včas zachytíme známky nerovnováhy v organismu.

Stanovení vlastní diagnózy podle jazyka patří k nejsnadnějším metodám.
Stanovení vlastní diagnózy podle jazyka
patří k nejsnadnějším metodám.

V této části popíšeme některé běžné způsoby sebe-diagnózy, které mají svůj původ v alternativních terapiích a tradičních medicínách. Dozvíte se, jak prohlížet svůj jazyk, tvář a další části těla, které vám mohou odhalit stopy blížící se nemoci.

Pamatujte ale, že všechny níže uvedené metody sebediagnózy nikdy nemohou zcela nahradit vyšetření vyškoleným lékařem a proto je doporučujeme používat jen pro sledování případných signálů. Hned jak vám bude připadat něco v nepořádku, promluvte si se specialistou.

Co je vlastní diagnóza?

Historie vlastní diagnózy nebo sebe-diagnózy se vytvářela v době, kdy nebyl dostatek lékařů, nebo lidé na lékařskou péči neměli dostatek peněz. Byla to ale i doba, kdy lidé žili více v souladu s přírodou a jejími cyklickými změnami – ať už dnem a nocí, ročními obdobími nebo fázemi měsíce a mnohdy tak dokázali lépe rozumět a „naslouchat” vlastnímu tělu a signálům naznačujícím případnou nemoc nebo nerovnováhu.

Pokud vás možnost stanovení vlastní diagnózy zajímá, níže se dozvíte několik zajímavých typů:

Diagnóza vlastního jazyka

Postavte se před zrcadlo a vyplázněte na sebe jazyk. Všímejte si hlavně jeho tvaru, barvy, povlaku nebo jeho polohy a pohybů.

Podle tradiční čínské medicíny (TCM) je samotný jazyk (tj. tvar a barva jazyka) propojen s různými orgány a reflektuje i stav krevního oběhu a celkové hydratace těla. Povlak jazyka může zase ukazovat na váš celkový zdravotní stav nebo povahu a stádium případného onemocnění.

Normální jazyk má pak tyto vlastnosti: světle červenou barvu, uvolněný pohyb, tenkou vrstvu čirého nebo mírně bílého povlaku, který není ani moc vlhký ani moc suchý.

Diagnóza jazyka
Diagnóza jazyka

Sledování signálů jazyka

Pozorně si prohlédněte svůj jazyk a pomocí následujícího seznamu se pokuste určit znaky, které mohou podle TCM naznačovat nějakou formu nerovnováhy:

 • Bledý jazyk ukazuje na problémy s častým nachlazením, slabými ledvinami nebo nadledvinkami nebo problémy s klouby
 • Červený jazyk ukazuje na bolestivé záněty kloubů, podrážděná střeva a alergie
 • Tmavě červený jazyk může ukazovat na pozdní fázi horečky
 • Fialový jazyk může značit stagnaci krve (krevního oběhu) a špatnou cirkulaci „životní energie” čchi / Qi jak se často vyskytuje při premenstruačním syndromu (PMS) a únavových syndromech
 • Plný, povadlý a měkký jazyk s otisky zubů ukazuje na slabé trávení, katar (povrchní zánět sliznic, který se projevuje sekretem s příměsí hlenu) nebo těžké a bolavé údy
 • Jazyk s červenou špičkou ukazuje na stres, problémy krevního oběhu a někdy i srdeční problémy
 • Popraskaný jazyk může indikovat dehydrataci a/nebo špatnou hydrataci těla v důsledku horečky (někdy je ale popraskaný jazyk vrozený)
 • „Trnitý jazyk” se spoustou malých červených hrbolků může ukazovat na „vnitřní teplo” – často zánět jater nebo střev ale může být i důsledkem nedostatku vitamínu B
 • Neustále se chvějící jazyk nebo jeho vychýlení na jednu stranu může ukazovat na nerovnováhu jater způsobenou například přemírou stresu, alkoholu nebo sladkého jídla anebo přebytkem kataru a hlenu

Sledování povlaku jazyka

Povlak leží na povrchu jazyka a nejde tedy pouze o barvu samotného jazyka. Podívejte se, co všechno vám může povlak jazyka říci:

 • Tenký bílý povlak může ukazovat na nedávné „studené onemocnění”, tedy například nachlazení
 • Hustý bílý povlak naznačuje problém se zadržováním jídla a pomalé trávení
 • Lepkavý bílý povlak ukazuje na nadbytek hlenu
 • Silný žlutý povlak může být známkou zažívacích problémů, jako je zácpa. Pokud je povlak suchý, bývá obvykle problém v žaludku a střevech, pokud je mokrý, jde opět o přebytek hlenu
 • Tenký žlutý povlak může znamenat plicní infekci
 • Šedavý nebo černý povlak (ano, jazyk může být opravdu černý!) jazyka znamená obvykle vážné zdravotní problémy. Pokud má váš jazyk podobnou barvu, navštivte neprodleně lékaře
 • Loupající se jazyk, někdy nazývaný i „zeměpisný jazyk” protože vypadá jako mapa, může indikovat kritický bod v dlouhodobé nemoci

Jazyk vždy prohlížejte za dostatečného množství denního světla a berte v úvahu možné ovlivnění barvy jazyka pitím barevných limonád, lízáním lízátek, jedení borůvek, pití vína nebo zčervenání jazyka při pití horkých nápojů.

Příběh diagnózy jazyka

Jednou jedna studentka kurzu „určování vlastní diagnózy v orientálních lékařských tradicích” Jacqueline Youngové byla velmi překvapena zjištěním „studeného onemocnění” během zkoušení diagnózy jazyka ve dvojicích. Její partner u ní zaznamenal bledý jazyk se silným bílým povlakem hlavně v přední části jazyka, která odpovídá plicím a došel k závěru, že jde o příznak nachlazení plic. Tato studentka byla ale k takovým závěrům značně skeptická, neboť na sobě nepozorovala žádné příznaky nemoci a cítila se naprosto zdravá.

Nicméně za několik dní zavolala a řekla: „Víte, ta diagnóza jazyka byla nakonec správná. Ještě ten večer jsem byla jakoby rozechvělá a následujícího rána jsem už měla velkou rýmu a vykašlávala jsem hlen. Nakonec z toho bylo dosti nepříjemné třídenní nachlazení!“

Zdá se tedy, že nerovnováha v těle se na jazyku projevila ještě dříve, než přišli skutečné příznaky – nastala tedy situace, se kterou se lékaři TCM tak často setkávají. Studentka si od té doby každé ráno při čištění zubů jazyk kontroluje a při prvních příznacích bílého povlaku si hned bere vitamín C a bylinu zvanou Echinacea (podporuje imunitní systém) a dbá na to, aby měla dostatek spánku a tekutin. Zjistila tak, že tento „systém včasného varování“ spolehlivě funguje a od té doby již nikdy nebyla nachlazená.

Vztah jazyka a vnitřních orgánů

Mapa jazyka - orgány
Mapa jazyka – orgány

Podle čínské a japonské medicíny je například špička jazyka spojená se srdcem a oblast hned za ní, tedy přední část jazyka, je spojena s plícemi. Střední část jazyka je pak spojena s žaludkem a slezinou, zatímco strany odrážejí stav jater a žlučníku. Nakonec zadní část neboli kořen jazyka souvisí s ledvinami a močovým měchýřem.

Ještě pár příkladů: uzliny vzadu na jazyku mohou indikovat slabost ledvin a únavu nebo problémy močového měchýře; červená špička jazyka ukazuje na stres a možná vyšší krevní tlak nebo jiný problém krevního oběhu; žlutý povlak ve střední části jazyka ukazuje na žaludeční nevolnost a zažívací potíže.

 

Jazyk v ájurvédě a tibetské medicíně

Podle ájurvédy jsou abnormality jazyka odrazem abnormality ve třech dóšách neboli „vitálních energiích“. Suchý, drsný a popraskaný jazyk s tmavým povlakem indikuje poruchu vaty (větru); červený horký jazyk společně s jeho pálením ukazuje na poruchu pitty (žluči); a bledý jazyk, který je navíc mokrý, slizký a s bílým povlakem ukazuje na poruchu kaphy (hlenu).

V tibetské medicíně zase červený jazyk označuje „horké“ nemoci a bílý „studené“. Poruchy lungu (větru) se projevují jako bledý jazyk s bílým povlakem; onemocnění tripy (žluči) se projevují červeným jazykem se žlutým povlakem a poruchy pekenu (hlenu) se projevují ochablým jazykem s mastným a vlhkým povlakem.

Diagnóza z tváře

Prvky stanovování diagnózy z tváře nejdeme v čínské, japonské, ájurvédské i tibetské medicíně. Lékař se při ní zajímá o tvar, uspořádání a vzhled celého obličeje i jednotlivých obličejových rysů. Konkrétní vlastnosti očí, úst, nosu nebo uší pomáhají určit zdravotní stav vnitřních orgánů nebo případnou náchylnost k určitým typům nemocí.

V tradiční čínské medicíně (TCM) jsou znaky ve tváři interpretovány z hlediska zastoupení jin a jang (yin a yang) – tedy mužských a ženských energií v těle.

Mapa lidské tváře pro určení diagnózy
Mapa lidské tváře pro určení diagnózy

Kontrola tvaru obličeje

Tvář s tvarem dolů směřujícího trojúhelníku s širokým čelem, špičatou bradou a rysy daleko od sebe značí osobu s inklinací k yin a tendencí k „nedostatkovým“ nemocem jako je únava a svalová slabost. Naopak obličej s hranatou čelistí, malým čelem a rysy blízko u sebe značí člověka s inklinací k yang a predispozicemi k zánětlivým a bolestivým onemocněním jako je bolest kloubů nebo syndrom dráždivého střeva.

Diagnóza zkoumáním očí

Zkušený lékař pozná z očí jaký převládající druh potravy, kvalitu trávení a celkové zdraví. Velké oči například říkají, že se jejich majitel stravuje hlavně „jinovými“ potravinami (například cukr) a naproti tomu malé oči ukazují na převahu „jangových“ potravin, jako je maso a živočišné produkty.

Řídké obočí indikuje nadbytek cukru ve stravě, zatímco krátké řasy ukazují na převahu masa a živočišných produktů.

Otoky nebo tmavé kruhy pod očima indikují problémy s funkcí ledvin nebo nadledvinek a/nebo přílišné zadržování tekutin.

Bílé flíčky kolem duhovky ukazují podle japonské medicíny na nemoc zvanou sanpaku (tři bílé). Sanpaku je důsledkem špatné stravy a celkově špatného životního stylu.

Zkoumání nosu

Úzký nos s malými nosními dírkami značí slabé plíce, zatímco baňatý červený nos může být spojen s přílišným požitkářstvím v jídle a pití nebo se srdečními problémy. Dlouhé nosy ukazují převahu yinu a krátké zase převahu yangu.

Zkoumání pusy

Malá pusa s úzkými rty naznačuje převahu yin a velká pusa s tlustými rty zase převahu yang. Tmavé a fialové rty ukazují na špatný krevní oběh a jsou časté u žen s premenstruačními bolestmi. Světlé a suché rty mohou naopak znamenat špatnou funkci žaludku.

Další možnosti vlastní diagnózy

K dalším metodám vlastní diagnózy, které doporučují lékaři alternativní medicíny, patří i sledování vlastní moči a stolice. Někomu to může být nepříjemné, ale jde o velice efektivní a užitečnou diagnostickou metodu.

Vyšetření moči podle ájurvédy

V ájurvédě se analýza moči používá k určení vrozeného „typu” ( viz rychlý test pro rozpoznání tělesného typu). Nyní se podíváme na pár příkladů diagnózy z moči:

 • Pokud je vaše močení časté, moč čistá a bez zápachu, pak může být váš převládající typ „vata”. Řiďte tedy svůj životní styl podle zásad pro konstituční typ „vata”.
 • Když je vaše močení málo časté a moč je tmavě žlutá nebo hnědá s jakoby spáleným zápachem, je pravděpodobné, že u vás převažuje typ „pitta” a měli byste se chovat podle doporučení pro tento konstituční typ.
 • Jestliže močíte větší množství moči bělavé barvy a zatuchlého zápachu, jde nejspíše o převahu „kapha”. Dbejte tedy na pokyny pro tento vrozený typ.

Analýza stolice

Diagnóza stolice ve formě v jaké se používá v různých druzích lékařských systémů, může značně pomoci při sledování vašeho zdraví a nápravě nerovnováhy:

 • Pokud je vaše stolice bledá a obsahuje nestrávené kousky jídla, potom máte podle tradiční čínské medicíny (TCM) možné problémy s trávením a slabou slezinu a žaludek. Čínská medicína na to nabízí řešení pomocí akupunktury, akupresury a/nebo čínských bylin. Zároveň se doporučuje jíst hlavně teplé a lehce stravitelné potraviny.
 • V případě tvrdé a suché stolice máte podle nutriční medicíny problém s dehydratací a nedostatkem esenciálních mastných kyselin. Pomůže samozřejmě častější pití a zvýšení počtu mastných kyselin ve stravě – například z tučných ryb, semen, ořechů a rostlinných olejů.
 • Když stolice obsahuje parazity, například malé roupy, bylinkáři vám doporučí jíst pelyněk (artemisia annua), silnou hořkou bylinu a další rostliny podporující trávení a odstraňující parazity

Autor příspěvku: vylecimsecz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *