Určování diagnózy v ájurvédě

Líbí se vám článek?
[Total: 1 Average: 5]
Diagnóza pulsu v ájurvédě
Diagnóza pulsu v ájurvédě.
Zdroj: SRS Ayurveda Clinic

Základem ájurvédské diagnostiky je osm kroků (tzv. astavidha pariksha):

  • Pozorování pulsu (nadi): ájurvédská diagnostika zdatně využívá měření pulsu na zápěstí. Typ Váta má puls rychlý a nestabilní, typ Pitta má puls nestabilní a nepravidelný a typ Kapha má puls pomalý a stabilní.
  • Kontrola jazyka (jihvá): Zkoumá se barva a povrch jazyka. Typ Váta má jazyk suchý, drsný, popraskaný a bez povlaku, typ Pitta má jazyk červený s mastným, žlutým povlakem a typ Kapha má jazyk oteklý s vlhkým, mastným a bílým povlakem.
  • Poslech hlasu (šabda): Typ Váta má hrubý, hrdelní hlas, typ Pitta má hlas proměnlivý a křaplavý a typ Kapha má hlas hluboký a často se musí během řeči napít vody.
  • Kontrola kůže (sparsa): Lékař prohlíží barvu a strukturu kůže, nahmatává konkrétní body a kontroluje, kde jsou citlivé nebo zarudlé. Typ Váta má suchou, hrubou a citlivou pokožku, která je na dotek chladná, typ Pitta má na kůži zarudlá místa a je horká na dotek a typ Kapha má lepkavou, vlhkou a studenou kůži.
  • Kontrola očí (drka): Lékař sleduje bělma očí a hledá poruchy vidění. Typ Váta má suché, citlivé a temné oči, typ Pitta má často načervenalé oči se zažloutlým bělmem a typ Kapha má těžká, pokleslá oční víčka a často slzící oči.
  • Kontrola celkového vzhledu (akrti): Tato kontrola se týká držení těla a chůze. Typ Váta je často hubený a šlachovitý, a rychle se pohybuje, typ Pitta mívá dobře stavěnou postavu a je neklidný a typ Kapha je často silnější postavy a pomalu se pohybuje.
  • Vyšetření moči (mutra): Lékař zkoumá barvu a zápach moči a ptá se, jak často chodíte na toaletu. Typ Váta chodí močit často, má průhlednou moč bez zápachu, typ Pitta chodí na toaletu málo, moč je nažloutlá se silným zápachem a typ Kapha má velmi zakalenou, bělavou moč se zatuchlým zápachem.
  • Vyšetření stolice (mala): Kontroluje se barva, konzistence a zápach stolice. Normální zdravá stolice je pevná a má světle hnědou barvu. Typ Váta má tvrdou, suchou stolici šedé barvy, typ Pitta má spíše řídkou stolici žluté, tmavě hnědé nebo zelené barvy a typ Kapha má měkkou, světlou stolici obsahující sliz a kousky nestrávené potravy.

 

Tato vyšetření pomáhají lékařům rozhodnout, jaký tělesný typ jste a v závislosti na něm vám předloží různá doporučení a rady, které vám pomohou zlepšit váš zdravotní stav. Může se také stát, že u vás bude převládat více tělesných typů.

Odborník na ájurvédu bere v úvahu i ostatní faktory, jako je váš věk, vitalita, duševní stav, fyzická kondice, genetické předpoklady, stravování, životní styl a prostředí, ve kterém žijete. Často se využívá analýzy snů a astrologických výpočtů na základě data narození, aby se zjistily spirituální či karmické vlivy.

Poté, co ájurvédský lékař určí příčinu, stádium onemocnění a charakter nerovnováhy vašeho typu, následuje odpovídající léčba.

Autor příspěvku: vylecimsecz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *