Stručné dějiny Ájurvédy

Líbí se vám článek?
[Total: 0 Average: 0]
Socha Sušruty v ájurvédském institutu Patanjali Yogpeeth v indickém Haridwaru.
Socha Sušruty v ájurvédském institutu
Patanjali Yogpeeth v indickém Haridwaru. Zdroj: Wikipedia

Ájurvéda je tradiční indická medicína, která se na Západě těší stále rostoucí popularitě. Pravidelně se o ní mluví v médiích, mimo jiné proto, že je vyhledávána známými osobnostmi. Někteří považují termíny používané v Ájurvédě za dosti matoucí, a proto se s některými z nich seznámíme a blíže je vysvětlíme. Představíme si tři tělesné typy – Vátu (vzduch), Pittu (oheň) a Kaphu (voda nebo země) a ukážeme si, jak poznat, který typ u vás převládá. Díky tomu budete vědět, jaký životní styl a strava je pro vás nejvhodnější. Doporučení jsou navržena tak, aby vám pomohla najít rovnováhu vašeho organismu a zlepšila celkový zdravotní stav.

Ukážeme si, jakým způsobem ájurvédští lékaři diagnostikují zdravotní problémy a jak probíhá tzv. ájurvédská terapie, která má za úkol pročistit tělo a mysl.

Dále se s vámi podělíme o zkušenosti našich kolegů, týkající se ajurvédských klinik v Indii, kde měli možnost vidět, jak tento úžasný systém medicíny funguje v praxi.

Dějiny ájurvédské medicíny

Slovo Ájurvéda je odvozeno od sanskrtských slov „ayus“ – „život“ a „ veda “ – „věda“. Často se o ájurvédě mluví jako o vědě o životě. Kořeny ájurvédské medicíny sahají více než tisíc let do minulosti. Legenda praví, že tajemství ájurvédy pochází od boha Brahmy , a že jeho moudrost je obsažena ve Védách , starobylých hinduistických posvátných textech. Nicméně, neexistuje mnoho důkazů, že tyto texty skutečně obsahují zmínky o lékařských nebo zdravotnických praktikách. Spíše se mluví o tom, že ájurvéda se vyvíjela v průběhu doby, a to pomocí metody pokus – omyl, kdy sbírala informace z různých zdrojů.

Některé lékařské ájurvédské texty jsou staré až 2000 let. Jedná se např. o dva velké spisy, napsané tehdejšími lékaři Čarakou a Sušrutou , známé pod názvem „ Čaraka samhitá “ a „ Sušruta samhitá “. Známá je také kniha od lékaře jménem Bhela , která obsahuje širokou škálu informací od různých typů diagnóz, terapií a druhů operací, až po různé zdravotní doporučení vhodné pro každodenní život. Tyto knihy jsou tak podrobné a užitečné, že je dodnes používají ajurvédští lékaři k sebevzdělávání. Dřívější ájurvédská medicína se soustředila na bylinné přípravky, stravovací návyky a různá doporučení ohledně životního stylu, ale také rozvinuté průkopnické formy chirurgie.

Ájurvéda nebyla během britské nadvlády v Indii v 19. století příliš oblíbená, ale to se změnilo s hnutím za nezávislost. V současné době se těší podpoře indické vlády, a v Indii se stala dominantní formou medicíny, spolu s ájurvédskými vysokými školami, klinikami a lékárnami po celé zemi. Její popularita se rozšířila i na Západ, kde můžete najít mnoho ájurvédských lékařů a různých kurzů věnujících se právě ájurvédě. Také ájurvédská kosmetická ošetření a omlazující kúry se staly v salónech krásy velmi populární.

Výuka ájurvédských lékařů ve staré Indii.
Výuka ájurvédských lékařů ve staré Indii. Zdroj: Forest Essentials India

Významné ájurvédské lékařské texty

Říká se, že tajemství ájurvédy pochází od boha Brahmy , který jej předal králi hinduistických bohů, Indrovi , ten jej předal Atriovi a ten jej na oplátku předal svému studentovi, Agnivesovi . Čaraka , slavný lékař, který žil kolem prvního nebo druhého století našeho letopočtu, přepsal Agnivesovu práci a postupem času i ostatní lékaři přispívali svými znalostmi do jeho lékařského spisu, známého jako Čaraka samhitá .

Spis má 120 kapitol rozdělených do osmi sekcí: Sútrasthána (farmakologie, dietetika a filozofie), Nidánasthána (osm hlavních příčin onemocnění), Vimánasthána (výživa a patologie), Šárírasthána (anatomie a embryologie), Indrijasthána (diagnóza a prognóza), Čikitsásthána (speciální terapie), Kalpasthána (nauka o jedech) a Siddhisthána (obecná terapie). Čaraka samhitá také popisuje myšlenku znovuzrození.

O Sušrutovi se říká, že svoje znalosti pro napsání spisu Sušruta samhit á, získal přímo od boha Dhanvantari , který jej obdržel od Indry . Nicméně, historické analýzy naznačují, že spis je ve skutečnosti kompilací různých autorů, včetně mudrce Nágárdžuny . Jeho spis měl nakonec šest dílů: Sútrasthána (původ medicíny a vzdělávání lékařů), Nidánasthána (patologie, prognóza, a chirurgie), Šárírasthána (embryologie a anatomie), Čikitsásthána (speciální terapie), Kalpasthána (nauka o jedech) a Uttaratantra (dětská onemocnění, oční choroby, stomatologie a démonický útok).

Dva pozdější texty, „Srdce medicíny“, neboli „ Aštánga Hrdaya Samhitá “ a „Velká kniha o medicíně“, neboli „ Aštánga Sangra ha“, pravděpodobně sepsal Vágbhata kolem roku 600, kde spojil všechny prameny dohromady a poprvé popsal ájurvédu jako kompletní systém medicíny. Tyto texty byly přeloženy do mnoha jazyků, měly vliv na tibetské, čínské a arabské lékařství a dodnes jsou považovány za velmi důležité.

Dhanvantari – ájurvédský bůh

Hlavními hinduistickými božstvy jsou Brahma – stvořitel, Višnu – zachránce a Šiva – ničitel. Tito bohové tvoří tzv. Nejsvětější Trojici ( Trimúrti ) a berou na sebe podoby různých inkarnací, a to pro různé účely. Jedna z inkarnací boha Višnu je prý Dhanvantari , ájurvédský bůh. Legenda říká, že bohové stloukali oceán mléka, bůh Dhanvantari vstal z hlubin a v rukou nesl vázu plnou nektaru nesmrtelnosti, díky které mohl vyléčit všechny nemoci světa. Tak začal předávat znalosti ájurvédského umění a vědy dál a dál. Jeho sochu lze nalézt v mnoha ájurvédských nemocnicích a klinikách, jelikož je hinduisty uctíván pro své léčivé síly.

Autor příspěvku: vylecimsecz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *