Očišťující techniky Ájurvédy

Líbí se vám článek?
[Total: 1 Average: 4]

Pančakarma – očišťující techniky

Pančakarma - ájruvédský systém pěti druhů léčby. Léčba ájurvédskou metodou Nasja (jeden z pěti systémů Pančakarmy) prostřednictvím čištění nosních dutin.
Pančakarma – ájruvédský systém pěti druhů léčby. Léčba ájurvédskou metodou Nasja (jeden z pěti systémů Pančakarmy) prostřednictvím čištění nosních dutin. Zdroj: Amrut Ayu Care

Pod termínem pančakarma se skrývá pět hlavních způsobů léčby vedoucích k vnitřní očistě těla a navrácení tělesné rovnováhy. Využívají se jak při samotné léčbě, tak i jako prevence onemocnění.

Tělo ale musí být na tyto techniky pečlivě připraveno. První procedurou je nanášení různých bylinných olejů (snehana), které jsou užívány buď perorálně, jako klystýr, nebo se vmasírují do kůže. Tato terapie pomáhá zjemnit pokožku a zbavit se starých odpadních látek, které se nahromadily ve vašich střevech. Druhá procedura se týká pocení (svédana). Tělo je vystaveno teplu díky různým typům horkých koupelí a zábalů. Další možností je také cvičení nebo zavinutí těla do deky. Tato potní procedura pomáhá odstranit nečistoty z těla.

Po dokončení těchto příprav si můžete zvolit z následujících terapií pančakarmy:

  • Vámana: Využívá bylinky, kamennou sůl a med k vyvolání zvracení, které má za úkol pročistit trávicí systém a zbavit tělo hlenu. Tato metoda je často využívána u typů Kapha , zejména pro léčbu dýchacích problémů, ucpaného nosu, bronchitidy a rýmy.
  • Viréčan: Tato terapie spočívá v pití projímadla a požívání bylinek pro očistění organismu. Je často využívána u typu Pitta pro léčbu horečnatých onemocnění, střevních červů a kožních nemocí. Terapie viréčan je poměrně náročná, a proto není vhodná pro malé děti a slabé nebo starší jedince.
  • Basti: Tato metoda využívá pro pročištění střev klystýr. Je často vyhledávaná u typu Váta a slouží k léčbě suché kůže, dráždivého tračníku, nervozity a únavy.
  • Nasja: Zahrnuje pročištění nosních dutin pomocí různých léčivých olejů, prášků nebo pár. Je vhodná pro uvolnění ucpaného nosu, k léčbě zánětlivých onemocnění nosních dutin nebo při bolestech hlavy. Často využívána u typu Kapha.
  • Raktamókšana: Metoda, která spočívá v odebrání malého množství krve za použití pijavic nebo různých chirurgických nástrojů. Slouží k získání nových krvinek a zlepšení krevního oběhu. Používá se hlavně u typu Pitta při onemocnění krve, léčbě vředů, abscesů a kožních onemocnění. Tuto terapii nepodstupujte během těhotenství, nebo pokud trpíte chudokrevností.

 

Během pančakarmy by měl pacient dodržovat klid, případně speciální dietu či další relevantní terapie, které mu doporučil ájurvédský lékař. Léčba musí být prováděna pouze kvalifikovanými odborníky. V Indii se tato terapie obvykle provádí pouze v nemocnicích nebo určitých zdravotnických zařízeních.

Stravování podle Ájurvédy

V Ájurvédě jsou potraviny klasifikovány stejným způsobem jako bylinky, a to podle jejich chuti, vůně, zahřívajících či ochlazujících vlastností a následných zažívacích účinků. Následující tabulka zobrazuje doporučené potraviny a metody jejich zpracování pro jednotlivé typy dóša.

Ájurvédská léčba stravou podle tělesného typu
Tělesný typ Čemu se vyhnout Co je dobré jíst / pít
Váta Vyhněte se studeným, syrovým, mraženým, mastným a smaženým potravinám,,stejně jako ostrým, hořkým, trpkým jídlům a nápojům jako je káva. Teplá, vařená jídla, zejména dušená nebo grilovaná, sladké, kyselé, a,slané potraviny, sladké a sušené ovoce, cibuli (povařená), chřest, mrkev,a další kořenovou zeleninu, ředkvičky (povařené), česnek a mléčné,výrobky (s mírou).
Pitta Vyhněte se ostrým, kořeněným, smaženým, kyselým a slaným jídlům, jako je kari, nakládané okurky a solené ořechy. Studená, syrová nebo lehce dušená jídla, sladké, hořké a trpké,potraviny, sladkou a hořkou zeleninu, mátu, čaje, saláty, okurky, oves,,fíky, rýži, tofu, houby, čočku a ghí (přepuštěné máslo).
Kapha Vyhněte se sladkým, kyselým a slaným potravinám, které produkují hlen,,včetně cukru a cukrovinek, mléčných výrobků, soli a soleným pochoutkám,,jako jsou chipsy. Lehké, suché, kořeněné, teplé a lehce stravitelné potraviny s hořkou a,trpkou chutí, jako jsou brusinky, fenykl, lilek, jablka, čočka, cizrna a,jiné luštěniny, proso, kuskus a přírodní diuretika jako např. meloun.

Zásadou zdravého stravování podle Ájurvédy je jíst menší porce, pomalu jídlo žvýkat a jíst v klidném prostředí. To je důležité zejména pro typy Váta a Pitta . Typy Kapha by měly jíst málo, ale často.

Změna životního stylu (pathya)

Léčba ájurvédskou metodou Raktamókšana (jeden z pěti systémů Pančakarmy) pomocí pijavic.
Léčba ájurvédskou metodou Raktamókšana (jeden z pěti systémů Pančakarmy) pomocí pijavic. Zdroj: Amrut Ayu Care

Ájurvédští lékaři rozlišují životní styl na základě ročních období ( ritucharya ). Proto v chladném nebo studeném období noste teplé oblečení a jezte teplá jídla, a v teplém nebo horkém období zase noste lehké oblečení, jezte čerstvé a ochlazující potraviny. V suchém období pijte hodně tekutin. Velmi důležitá je také hygiena, pravidelné návyky, a dostatek spánku. Hinduismus doporučuje i každodenní cvičení a meditace.

Je také podstatné, aby tzv. nutkání přírody, jako je hlad, žízeň, kýchání, zívání nebo močení, nebyla nepřirozeně potlačována, a abyste si vypěstovali dobré zvyky a ctnosti. Ctnostmi se myslí být pravdomluvný, laskavý a štědrý, mít respekt ke svým rodičům a učitelům a stýkat se s dobrými lidmi. Ošklivé chování, jako je lhaní, podvádění, závist, hněv a chamtivost je třeba v sobě potlačit.

U typů Váta se doporučuje zpomalit tempo a dodržovat pravidelnou rutinu, typy Pitta by se měly naučit zachovávat chladnou hlavu, vyhnout se dusnému prostředí, a nosit přírodní materiály, a typy Kapha by měly změnit svůj rutinní život a začlenit do něho nové vjemy, stimulace a mentální výzvy.

Cvičení a masáže v Ájurvédě

Ájurvédská medicína doporučuje cvičení jógy nejenom pro zpevnění svalstva, ale také pro posílení duševního soustředění a navození klidu. Typy Váta by se měly soustředit spíše na uklidňující cviky a stacionární polohy v józe. Typy Pitta mohou cvičení kombinovat s jógou a dechovým cvičením. Pro typy Kapha je vhodné intenzivní cvičení v kombinaci s aerobním cvičením a jógou nebo jinými energetickými formami cvičení, jako je např. ashtanga jóga.

Ájurvédské masáže se provádí pomocí rukou nebo nohou, nebo s použitím vyhřívaných lněných polštářků. Podle tělesného typu ( dóša ) se vybírají různé druhy olejů podle toho, jestli chceme organismus zahřát nebo ochladit. Marma terapie se soustředí na různé body na těle, podobně jako u akupunktury, kdy jsou stimulovány akupunkturní body.

Meditace a duchovní cvičení

Cvičení jógy, zahrnující techniku dýchání ( pránájáma ), přednášení manter, meditace a modlitby, je dalším prostředkem používaným k uklidnění mysli, očistění karmy a propojení těla a ducha. Typy Váta mohou zkusit meditaci v chůzi, pro typy Pitta je vhodná zase klasická meditace v sedě se začleněním dýchacích technik pro uklidnění smyslů a pro typy Kapha může být přínosem aktivní zpívání manter.

Kdy je vhodné využít ájurvédskou terapii?

V Indii a na Srí Lance je ájurvédská léčba široce používána pro chronická onemocnění, jako je artritida, bolest kloubů, zažívací potíže, kožní problémy, respirační problémy, stejně jako pro pooperační zotavení, například v případě operace srdce nebo při léčbě rakoviny.

Pokud využíváte jakoukoli formu ájurvédské nebo západní medicíny, vždy se ujistěte, že jste se poradili u ájurvédského i běžného lékaře, zejména kvůli vzájemnému působení různých typů léků.

Je ajurvédská medicína opravdu účinná?

V dnešní době je prováděno množství výzkumů, které zjišťují, jaký účinek mají ájurvédské byliny na člověka, a jaké jsou terapeutické účinky jógy. I přesto není k dispozici dostatek kvalitních výzkumů, dokonce ani v samotné Indii. Proto je účinnost této medicíny při léčbě různých onemocnění stále do značné míry klinicky neprověřená, i když je používána a testována již celá staletí.

Existují také jisté práce, které pojednávají o účinku jednotlivých bylinných prostředků, jako jsou např. listy stromu neem , které působí proti vším a různým druhům infekcí, kořen šatavari slouží k léčbě klimakterických obtíží, triphala (směs tří druhů ovoce) zase k léčbě zácpy, guggul je vhodný pro snižování cholesterolu, ashwagandha pro léčbu stresu a únavy, atd. Bohužel většina provedených testů není oficiálně schválena a k potvrzení jejich účinků je zapotřebí dalších klinických studií.

Autor příspěvku: vylecimsecz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *