Léčba ájurvédou

Líbí se vám článek?
[Total: 0 Average: 0]
Podle ájurvédy je jídlo lékem
Podle ájurvédy je jídlo lékem.
Zdroj: Sacred Earth Journeys

Ájurvéda si klade za cíl léčit člověka jako celek a ne jen příznaky onemocnění. Hlavním cílem je vyvážit tělesné typy (dóš) v těle, sekundárním cílem je pak zlepšení celkového zdraví, navrácení vitality, posílení trávicího ohně (agni) a zajištění dlouhověkosti.

Nejpodstatnějším cílem je však pomoci dosáhnout všech tří cílů života uvedených ve Védách: dharmy (ctnostného života), arthy (prosperity) a kamy (potěšení), což dohromady může vést ke konečnému cíli – tzv. mokša (duchovnímu osvobození).

Ájurvédská léčba zahrnuje následující:

  • Léčebné ošetření, neboli ausadha (pomocí bylin atd.)
  • Očisťující metody, neboli pančakarma
  • Dietní léčbu
  • Změnu životního stylu, neboli pathya
  • Cvičení (jóga) a masážní terapie
  • Meditace a jiné duchovní praktiky

 

Ke zlepšení zdravotního stavu si můžete pomoci také zvýšenou osobní hygienou, různými metodami pro zvýšení plodnosti a mužnosti a omlazujícími technikami. Lékaři, zdravotní asistenti, pacienti, a léky musí být v perfektní symbióze, aby léčba správně fungovala.

Samotná ájurvédská léčba je rozdělena do tří hlavních typů podle toho, zda je založena na myšlení, duchovnu nebo lidském charakteru. Léčba postavená na myšlení využívá léčivých procedur, čistících technik a poradenství ohledně stravování a životního stylu. Léčba postavena na duchovnu využívá různých duchovních prostředků, jako např. přednášení mantry (opakující se slova nebo věty), modlitby, držení půstu, účast na posvátných poutích, nebo nošení posvátných kamenů. Léčba postavena na lidském charakteru zahrnuje kultivaci morálních kvalit a integrity a vyhýbání se škodlivým vlivům, jako je alkohol, hazardní hry, lhaní, podvádění apod.

Čtyři pilíře Ájurvédy

Bájný ájurvédský lékař Čaraka ve své knize napsal, že tyto čtyři pilíře stanovují úspěšnou terapii. Prvním z pilířů je lékař, který musí oplývat znalostmi a zkušenostmi, a měl by také prokázat fyzickou čistotu a čistotu mysli.

Druhým pilířem je lék, který by měl být vypěstován, sklizen a správně připraven tak, aby byl účinný. A samozřejmě musí být také správně předepsán.

Třetím pilířem je asistent lékaře, který pomáhá lékaři při provádění terapie. Měl by být také znalý a zkušený, měl by mít čistou mysl, stejně jako soucit a empatii s pacienty.

Čtvrtým a posledním pilířem je pacient, který má za úkol co nejpřesněji popsat příznaky a následovat rady lékaře vedoucí k jeho uzdravení.

 

Ájurvédské léky

Ájurvédské léky jsou vyrobeny převážně z rostlinného materiálu, jako jsou listy, květy, ovoce a koření, ale mohou obsahovat i minerály, drahé kameny a živočišné produkty, jako je ghí (přepuštěné máslo), živočišné tuky, včelí vosk nebo med.

Léčivé rostliny a medikamenty se dělí podle jejich chuti, účinnosti a procesu zrání (vipáka):

  • Sladká, kyselá, slaná, hořká, štiplavá nebo trpká chuť
  • Zahřívající nebo ochlazující vlastnosti
  • Následné zažívací účinky (jak fyzicky působí po strávení)
  • Specifické léčebné účinky pro tělo (prabhava)

 

Byliny jsou pečlivě obdělávány a sklízeny, a poté předepisovány buď jednotlivě, nebo v různých kombinacích, a to podle starověkých i moderních receptur tak, aby byly maximálně účinné. Mohou být použity sušené nebo čerstvé, nebo je můžete různě zpracovat – pomlít, uvařit, louhovat, udělat z nich šťávu, ohřát, atd. Léky pak můžete užívat ve formě pilulek ( vati ), rozpustného prášku ( churna ), mastiček ( kalka ), šťávy ( svarasa ), odvaru ( kvatha ) nebo léčivého oleje ( tailas ). Bylinné čaje a omlazující nektary jsou také velmi populárními volně prodejnými léky.

Obecně se pro typ Pitta doporučují léky s ochlazujícími vlastnostmi, pro typ Kapha léky se zahřívajícími vlastnostmi, které pomáhají uvolnit hlen, a pro typ Vatta jsou vhodné léky s uklidňujícími účinky. V souladu s individuální tělesnou rovnováhou, se používají nejrůznější kombinace chutí a vlastností.

Varovný příběh Jacqueline Youngové

„Když jsem v Indii, často navštěvuji ájurvédské lékárny a pokaždé mě ohromí rozsah nabízených produktů. Jen málo z nich je v surovém stavu, jako je tomu ve starých tradičních čínských lékárnách, většina je ale pečlivě zabalena, včetně příbalového letáku. Některé léky však nemají žádné anglické označení, a proto je nutné ověřit si, pro jaký účel jsou určeny. Ne všechny léky procházejí přísnou kontrolou kvality a některé z nich obsahují nečistoty a těžké kovy, jako je olovo, rtuť a arsen.

Nedávný tragický případ se týkal jedné anglo-indické ženy, která si v Indii koupila nějaké ájurvédské prostředky na hubnutí a začala je užívat po návratu do Británie. Tyto léky ale obsahovaly nečistoty a ona zemřela na selhání jater. Bohužel až po její smrti se zjistilo, že příčinnou tohoto selhání byly právě tyto hubnoucí prostředky.

Ájurvédské léky prodávané na Západě zavedenými firmami jsou pečlivě testovány, zda obsahují správné přísady a zda jsou pro člověka bezpečné. Nicméně, ne všichni distributoři se chovají tak zodpovědně. Proto si kupujte léky pouze od renomovaných lékařů a dodavatelů, kteří tyto pečlivé kontroly provádí. Také dbejte na to, aby byly výrobky jasně označeny anglickým (nebo českým) nápisem, a aby bylo zřetelně poznat, že tyto šarže byly řádně testovány.“

Autor příspěvku: vylecimsecz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *